Afyon Kent Konseyi Başkanı: Hiçbir devlet inancımıza hakaret edemez

26 Ocak 2023 Afyonkarahisar Kent Konseyi

 

Afyon Kent Konseyi Başkanı: Hiçbir devlet inancımıza hakaret edemez

Afyonkarahisar Kent Konseyi Başkanı Şemseddin Yasan, İsveç’te Kuran-ı Kerim’in yakılması olayına tepki göstererek, “Hiç kimse, hiçbir güç, hiçbir devlet, hiçbir otorite inancımıza hakaret edemez. Kitabımızı yakmaya cüret edemez”

Şemseddin Yasan’ın açıklamaları şöyle:

BU BİR NEFRET SUÇUDUR

Ülkemizin tüm uyarılarına rağmen, İsveç‘te kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim‘e karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz. Müslümanları hedef gösteren ve kutsal değerlerimize hakaret eden bu İslam düşmanı provokatif eyleme ifade özgürlüğü adı altında izin verilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Çünkü bu bir nefret suçudur.

İSLAM DÜŞMANLIĞINA KARŞI DAYANIŞMA HALİNDE KARŞI ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Bu aşağılık eylem aynı zamanda İslam düşmanlığının, ırkçı ve ayrımcı akımların Avrupa’da ulaştığı kaygı verici seviyenin de bir başka göstergesidir. İsveç makamlarını bu nefret suçunun failleri hakkında gerekli işlemleri yapmaya ve bu hususta ilimizde bulunan; Oda, Serbest Meslek Erbabı, dernek, vakıfları ve diğer kuruluşları İslam düşmanlığına karşı dayanışma halinde karşı çıkmaya çağırıyoruz.

LANETLİYOR VE KINIYORUZ

Bu yapılan eylem spontane, kendiliğinden gelişen bir eylem değildir. İsveç devletinin önce izin verdiği, sonra eylemi gerçekleştirmesi için güvenliğini sağladığı ve sonrasında desteklediği alçakça bir eylemdir. Hiç kimse, hiçbir güç, hiçbir devlet, hiçbir otorite inancımıza hakaret edemez. Kitabımızı yakmaya cüret edemez. Peygamberimize hakaret edemez. Biz bu haksızlığı, bu hakaretleri kabul etmiyor ve hep birlikte reddediyoruz. Afyonkarahisar Kent Konseyi olarak; halkımızın kutsal değerlerine karşı İsveç’te yapılan Kuran yakma eylemini lanetliyor ve kınıyoruz!

 

Afyonkarahisar Kent Konseyi

Afyonkarahisar Kent Konseyi'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Afyonkarahisar Kent Konseyi

Dumlupınar Mahallesi Süleyman Gencer Sokak No:01 Afyonkarahisar/Merkez

Sinorsel Yazılım - Afyonkarahisar Kent Konseyi © Tüm Hakları Saklıdır.