GELECEĞİN KENTLERİ VE İŞBİRLİĞİ

23 Kasım 2021 Afyonkarahisar Kent Konseyi

GELECEĞİN KENTLERİ VE İŞ BİRLİĞİ

K. K. Birliği 13. Dönem başkanı Burak Taştan oldu. Bundan sonra çalışmalarımız in genel merkezi Ardahan oldu. Yeni seçilen kardeşimize başarılar dilerim.

lll. Kent Konseyleri Sempozyumunun ana teması “Geleceğin Kentlerinde İŞBİRLİĞİ VE DAYANIŞMA” üzerine planlanmış. İçerik olarak çok  çok önemli bir konu. Geleceğin yani on sene, yirmi sene kırk hatta yüz sene sonrasını bir düşünün! Çevre, trafik, konut, ulaşım, otopark, istihdam, sağlık ve en önemlisi de eğitim – öğretimin durumu ne olacak? Nasıl olacak?  En önemlisi de bu çok önemli konular üzerine gelecekte ne gibi zorluklarla karşılaşılacak? O günleri yaşayacak insanların bu günlere göre ne gibi avantajları yada dezavantajları olacak?

Şu anda bu tür soruların cevabını bilmek yada tahmin etmek baya zor. Hatta. imkansız gibi bir şey!

İşte Kent Konseyler Birliği;  kentlerimizin, şehirlerimizin gelecekteki durumuna ilişkin; neler yapılabilir? Yada geleceğimize yönelik zamanlarda çıkabilecek sorun ve problemlerin bu günlerde yapılabilecek her türlü çalışmalarla acaba önlene bilir miki?!!

İşte bu amaç ve gaye baz alınarak;

– Bazı Büyükşehir belediye başkanları,

– Bu tür konular üzerine çalışmalar yapmış deneyimli akademisyenleri,

– İçişleri, Çevre Şehircilik Bakanlıkları dan bazı bürokratları,

– Gazetecileri, sanatçıları, yazarları,

– Bazı Büyükşehir Kent Konseyi Başkanları,

Konuşmacı olarak Balıkesir’e çağrılmışlar. Bunlar kendi dallarında rüştünü ispat etmiş bilim adamları olarak kabul ediliyor. Konuşmacı olarak her biri her taraftan çağrılmış.

Diğer taraftan,

Büyükşehir Kent Konseyi Başkanları, İl Kent Konseyi Başkanları, ilçe Kent Konseyi Başkanları da Türkiye Kent Konseyleri Birliği tarafından Balıkesir’e davet edilmiş.

Aşağı yukarı Beş yüze yakın insan bu amaç uğruna Balıkesir’de toplanmış bulunmakta.

Toplantıların  rahatça yapılabilmesi için üç tane büyük salon ayarlanmış. Toplantı aralarına müzikal eğlence programları konmuş. Yine toplantı salonlarının girişlerinde sanatlar eserler sergilenerek aralarda, mola verildiğinde; pasta, börek, tatlı tuzlu, meyvelerini yedikten sonra eline  çayını, kahvesini alıp içerken bir taraftan da elişi ve resim çalışmalarına da göz gezdirerek dinlendirmeyi tasarlamış olabilirler…

Orada bulunan herkes yedi, içti gezdi konuşmacıları dinledi ve notlarını aldılar! Yeri geldi Kentlerin Geleceğine yönelik sorular sorup, bazen de küçük çaplıda olsa tartışmalar oldu. Bir biriyle tanışıp kaynaşma, sohbet ve muhabbetleri de bu işin ayrı bir güzelliğiydi.

Katılımın ikinci gününde Şehir Müzesinde ki yemek ve bilhassa Kent Konseyi Başkanları arasında yapılan özel toplantı gerçekten harika oldu. Kent Konseylerinin sorun ve problemleri açık açık konuşulup tartışıldı. Çözüm yolları arandı! Bu toplantı diğerlerinden çok çok önemliydi!

Kendilerine tahsis edilmiş lüks otellerinde bu konular üzerinde düşünme fırsatı buldular.

Aynı zamanda sevilen sayılan ağır bir misafir gibi ağırladılar..

Sonuç olarak şunu demek istiyorum; Sempozyum amacına tam olarak ulaşmasa da,  Kentlerin geleceğine yönelik hayırlı bir başlangıç oldu! Artı bu işin arkası devam eder diye düşünüyorum…

Afyonkarahisar Kent Konseyi

Afyonkarahisar Kent Konseyi'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Afyonkarahisar Kent Konseyi

Dumlupınar Mahallesi Süleyman Gencer Sokak No:01 Afyonkarahisar/Merkez

Sinorsel Yazılım - Afyonkarahisar Kent Konseyi © Tüm Hakları Saklıdır.