Şemseddin Yasan – Hak Bizi Bilir

2 Ağustos 2021 Afyonkarahisar Kent Konseyi

                                                                                                            HAK BİZİ BİLİR

              Politik arenada hep “Siyasetçinin talihsizi belediye başkanı olur.” derler.

             En başta belediye başkanları, basın danışmanları ve başkan yardımcılarının yaşadıkları tüm anılarını not almalarını hem de tarih, yer, olay ve isimlerle yazarak tarihe not düşmelerini öneririm.

             Yazıma başlarken “Siyasetçinin talihsizi” tabirini özellikle belirttim. Zira belediye başkanı ne kadar çalışırsa çalışsın evinde eşini, çocuklarını en yakın dost arkadaşlarını dahi memnun edemez…

             Yazın Uydukent’ te sinek uçsa, kışın da çarşıya kar yağsa “Belediye çalışmıyor” denir.

             Gece yarısı su kesilse , gürültü olsa “Başkan uyuyor mu” tepkisi gösterilir.

             Yerel seçimlerin üzerinden neredeyse bir buçuk yıl geçti. Başta Afyon belediyesi olmak üzere ilçelerde çıta çok yükseldi. Dünyanın başına bela olan corona virüsü ve ekonomik kriz ile beraber belediyelerin önemi daha çok ortaya çıktı.

             Sayın Zeybek, sadece Ak Partililerin değil; MHP’li, chp’ li ve tüm hemşerilerimizin gönlünde taht kurdu. Daha önceki dönemlerde şehir efsanesi haline dönüşen “Çalmıyor ama zenginlerin adamı!…” devri artık sona erdi.

             “Dürüst başkan; çok çalışan ve daha çok iş yapan halkın adamı” devri başladı… Çalıp-çırpmadan, israf etmeden halka hizmet edebilmenin formülleri, bazı engellemelere ve dedi-kodular a rağmen vatandaşla bütünleşmenin çareleri bulundu.

             Bu arada olan Başkanın çalışma arkadaşlarına oluyor. Yoğun tempo yüzünden hepsi yorgun ve bitkin halde. Mesai nerede ise ikiye katlanmış. Vatandaşın derdi  çok. Talepleri çok fazla. Hepsine yetişmek mümkün değil. Meyveli ağaç taşlanır.

            Sadece iş talebinde bulunanların sayısı binleri buluyor. Adam ne yapsın? Daha önceki gereksiz alımlar yüzünden yüzlerce fazlalık var. Mehmet Zeybek, henüz kadrosunu tam anlamı ile kurabilmiş değil. Tabiî ki önceliği vatandaşın huzur ve refahının artırılması!. Bu hususta bütün imkânlar sonuna kadar seferber ediliyor.

             Hizmette aksama, sınırlama yok. Bazen sayın başkana telefon ile ulaşamayınca yada attığım mesajlara cevap vermeyince kendi kendime sitem etmişimdir. Hatta baya da çok çok kızdığım oldu.

             Geçtiğimiz günlerde kendisine makamında ziyaret ettim. Dışarıda onlarca insan sıra beklerken, yanında birkaç kişi oturmuş çayını kahvesini yudumluyor. Personelden gelen gidenlerde işin cabası…Böyle iş yoğunluğuna tanık olunca üzüldüm. Talepler ve yaşadıklarından birkaç bölüm, gerçekler içeren sahneleri anlatınca şok oldum! Bu tablo karşısında gülsem mi, ağlasam mı ikilemine düştüm.

            Öte yandan Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş’un anlattıklarını dinler ken ben yoruldum. O kadar yoğun bir çalışma temposu var. Gündüz mesaisi çalışmaları takip ve yönlendirme… Açılış ve temsili ziyaretler…

             Daha sonrasını artık yazamayacağım!  Başka bir zamanda da sabahtan akşama kadar ki mesaiye tanıklık edip sizler için yazmayı, anlatmayı düşünüyorum.

             Ve geçtiğimiz bir akşam Zeybek başkanla birlikte bir akşam yemeğine gitmiştik. Bize eşlerimizde refakat etti. Bir dostumuzun, çocukluk arkadaşımızın yeni açmış olduğu köfte salonu. İç dizaynını tamamen kendisi tasarlamış. Hem de işçiliğini yapmış .Harika bir yer. Burada ayrı bir tat ve apayrı servis sunumu var. Sohbet , muhabbet için sakin , huzurlu bir ortam. Gidilmeğe, görülmeğe değer…

             Sonuç olarak Yunus Emre:

                      ” Gafil ne bilsin, Hak bizi bilsin.” Demiş…

             Elbette yapılanları taktir edenler her zaman çoğunluktadır…

             Ama, “Kadir Kıymet bilmeyenlerde” pek de az değil!

Şemseddin YASAN

Kent Konseyi Başkanı

Afyonkarahisar Kent Konseyi

Afyonkarahisar Kent Konseyi'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Afyonkarahisar Kent Konseyi

Dumlupınar Mahallesi Süleyman Gencer Sokak No:01 Afyonkarahisar/Merkez

Sinorsel Yazılım - Afyonkarahisar Kent Konseyi © Tüm Hakları Saklıdır.