“Kent Konseyi halkımız için var”

2 Ağustos 2021 Afyonkarahisar Kent Konseyi

“Kent Konseyi halkımız için var”

Şehir Postası bu ay ki sayısında Kent Konseyi Başkanı Şemseddin Yasan ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Sayın başkanla her şeyi açık açık konuştuk. Bu güne kadar yapılan çalışmaların yanı sıra siyasi, ekonomi konuları içeren aynı zaman da yöneticilerle olan ilişkilerini sorduk… Karşılığında çok ilginç cevaplar aldık:

Şehir Postası: BİRAZ KENDİNİZİ ANLATIRMISINIZ?

Şemseddin Yasan, 1956 yılında Afyonkarahisar Çıkrık doğumluyum. Evli ve dört çocuk babasıyım. Afyon Eğitim Enstitüsü’nden mezun oldum. Yirmi beş sene üç ay görev yaptıktan sonra 2004 yılında Çıkrık İlköğretim Okulu’ndan emekli oldum. Bazı yerel gazetelerde 5 yıl köşe yazarlığı yaptım. Aynı zamanda mermer işi ile yani ticaretle uğraştım. 2004 yılından itibaren sekiz buçuk yıl (Burhanettin Çoban, Mehmet Zeybek ve İbrahim Yurdunuseven) AK Parti İl Yönetiminde aktif olarak görev yaptım. 2019 yılının Temmuz ayında da Kent Konseyi Başkanlığına seçildim.

Şehir Postası: KENT KONSEYİ HAKKINDA BİRAZ BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Kent, şehir anlamına gelir. Şehrimizde ikamet eden, yaşayan bütün insanların ilgilendiği her şey bizim çalışma alanımıza girer. Hemşerilerimizin huzurlu bir şekilde yaşam kalitesini artırmak bizim gayemizdir. İşte bu amaçla Kent Konseyi kurulmuştur. Teşkilatımız bağımsız ve sivil bir oluşum olmakla birlikte maddi giderlerimizin karşılanması Belediye Başkanlığına bağlıdır. Yani bütün ihtiyaçlarımız Belediye tarafından karşılanır. Yılda en az bir veya iki defa Belediye Başkanı yâda Vali beyin Divan Başkanı olduğu genel kurul toplantısı yapma zorunluluğumuz vardır. Eğer bunların katılamaması durumunda Kent Konseyi Başkanı Divan Başkanlığı yapar.

Şehir Postası: KENT KONSEYİNİN KURULUŞ AMACINI ANLATIR MISINIZ?

İlimizde bir tarafta İDARE EDENLER yani kurumlar diğer tarafta ise İDARE EDİLENLER yani halkımız, hemşerilerimiz bulunmaktadır.

Kent Konseyi olarak biz halkımızın beklentilerini, önerilerini, isteklerini, her hangi bir konu üzerinde hemşerilerimizin kafasında tasarlayıp ta dillendiremediği hususları onların bir temsilcisi olarak idare edenlere ilgili kurumlara iletmek, bildirmek ve bunların gerçekleşmesi için çaba sarf etmekle görevli bir sivil teşkilatız, kuruluşuz. Bütün bunları merkezi ya da Yerel Yönetimlere yani İDARE EDENLERE götürmek ve bunların gerçekleşmesi için uğraşmak en büyük amacımızdır. Bu hususta en başta medyanın desteğine büyük ihtiyacımız vardır.

Şehir Postası: BİRAZDA TEŞKİLATIN YAPISI HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİN?

Teşkilatımızın yapısı yönetmeliklerle belirlenmiştir. Kent Konseyi olarak bizimde yönetmeliğimiz var. Üyelerimizin oyları ile en başta Kent Konseyi Başkanı,  Yönetim Kurulu ve bunların içinden de Kent Konseyi Yürütme Kurulu oluşturulur. Daha sonra yine genel kurul toplantıları yaparak GENÇLİK, ENGELLİLER, KADIN VE ÖĞRENCİ Meclis Yönetim Kurulu seçilir. Ayrıca Kent Konseyi Başkanı ve Yürütme Kurulu çalışma gruplarının listesini hazırlarlar. İki yüz civarında gönüllü insanın gönüllülük esasına göre çalışmış olduğu büyük bir kuruluştur. İçinde Öğretmen, avukat, öğretim görevlisi, amir, memur, işçi, işveren, doktor, ev hanımı, muhtar, gençlerimiz, öğrencilerimiz ve ismini yazamadığımız hemşerilerimizden oluşmaktadır.

Şehir Postası: ÖZELLİKLE SİZİN “İDARE EDENLERDEN” BİR BEKLENTİNİZ, İSTEĞİNİZ VAR MI?

Tabiî ki var. Onlardan çok şey bekliyoruz. En başta bizi dinlemelerini istiyoruz. Çünkü biz halkı temsilen buradayız. Onlar için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Bu hususta Belediye bize maddi ve manevi olarak gereken desteği sürekli veriyor. Aslında verilen her destek halkımızı çok memnun ediyor! Çünkü Kent Konseyi olarak yaptığımız her çalışmayı, her teklifi, her projeyi hemşerilerimiz adına yapıyoruz! Olumlu bir şey olduğunda bu herkesin işine geliyor!

Bu yüzden İdare edenler tarafından ciddi bir şekilde muhatap kabul edilmemizin doğru ve yerinde bir iş olacağına inanıyoruz! Bilhassa Sayın Valimizin bize destek olmasını istiyoruz. Kent Konseyi halkımız adına çalışan bir organ olduğu için; Kent Konseyi’ne ya da Başkanına verilen değer Afyonkarahisarlı hemşerilerimize verilen değerin ölçüsünü göstermektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı Kent Konseyine kapılar sonuna kadar açılmalı. Bu hususta Sayın Belediye Başkanımız ve Başkan Yardımcıları bize gereken yardımı her zaman yapıyorlar. Aynı şekilde Sayın Valimizin ve kurumların da ilgi ve desteklerini bekliyoruz.

Ayrıca Milletvekillerimiz de bizim için çok önemli. Onlar halkı temsilen Ankara’da görev yapıyorlar. Biz de Afyonkarahisar’da halkımız adına iş yapıyoruz. Sonuçta aynı amaçla aynı şeyleri yapıyoruz. Bu açıdan sayın vekillerimizle hemşerilerimizin faydasına olacak birçok işi birlikte yapabiliriz! Beraber yaptığımız işler bizden daha çok sayın vekillerimizin faydasına olacaktır.

Şehir Postası: BAŞKANIM, ŞİMDİYE KADAR NE TÜR İŞLER YAPTINIZ?

Biz göreve geldikten birkaç gün sonra Bursa Engelliler Meclisi’ni ilimizde ağırladık. İki yüz civarında engelli kardeşimiz vardı. Bunlara ilimizi tanıtıp hoş bir şekilde onları uğurladık.

Yine o zamanlar PKK terör örgütü tarafından çocukları dağa kaçırılan Diyarbakırlı Annelerin HDP İl Binası önündeki eylemi yeni başlamıştı. Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Canser Kuzu refakatinde bir minibüs bayan üyemizi onlara destek amaçlı Diyarbakır’a gönderdik. Sayın Belediye Başkanım bu konuda bize tam destek verdi. Yüzlerce hemşerimizle birlikte arkadaşlarımızı akşam vakti uğurladık, yolcu ettik. Ekibimiz ilimizi ve halkımızı çok güzel temsil ettiler. Çok iyi, hayırlı bir iş yaptılar. Türkiye genelinde, Kent Konseyi olarak bu destek bir başlangıç ve ilkti. Yerel ve ulusal basında haber oldu.

Ardından Suriyeliler’le ilgili önemli bir çalışmamız oldu. Bazı dedi-kodu ve yalanların aslını yani doğru olanı ne ise onu bulup halka duyurduk. Böylece toplumsal barışa, istikrara katkı sağlamış olduk. Halkımızın birlik ve beraberliği açısından da önemli bir çalışmaydı. Bu konuda da başarılı olduğumuz kanaatindeyim.

Cumhuriyetin kurulduğu yer olarak “Milli Mücadelemizin 100. Yılında Afyonkarahisar’ın yeri ve önemi” konulu bir platform oluşturduk. Çok güzel konuşmalar oldu. Bilhassa Prof. Dr. Ahmet Urfalı’nın sunumu misafirlerimizden büyük beğeni topladı.

Yine çok Muhterem Şevki Yılmaz Hocamın “İdealist Gençlik ve Dava” konulu konferansı halkımız tarafından çok ilgi gördü.

2020 yılı çalışma programının tanıtımını amaçlayan bir basın toplantısı düzenledik. Davetimize bütün basın mensupları katıldı. İlimizin önemli meseleleri hakkında istişare ettik.

Yine bir Pazar günü Çavuşbaş Pazar yerinde hem halkımıza hem de pazarcı esnafımıza sıcak bir çorba ikramı yapıldı. Güzel, olumlu tepkiler aldık. Bu vesile ile o yöre halkı ve pazarcı esnafı bizi daha yakinen tanımış oldu.

En önemli yaptığımız işler Korona Virüs döneminde oldu.

Kent Konseyi olarak evlerimizde pek boş durmadık. Watsapp grubumuzdan yürütmedeki arkadaşlarımızla bu sıkıntılı dönemde halkımız adına neler yapabiliriz?  Bu konuda imkânlarımız nispetince arkadaşlarımızla uzun uzun görüştük. Sonunda Covit-19 hastalığı üzerine bilgilendirme amaçlı bir video hazırladık.

Daha sonrasında da en başta Belediye çalışanlarımıza, Emniyet ve Sağlık mensuplarına olağan üstü çalışmalarından dolayı birer teşekkür mektubu gönderdik.

Yine Korona Virüsle ilgili bir Animasyon filmi hazırlattık. Sosyal medya da çok ilgi gördü. Birkaç gazetemizde Animasyon çalışmamızı haber olarak değerlendirdi.

Özellikle Belediye Başkanımızın bize inanılmaz desteği var. Zamanlı zamansız iş için yanına vardığımızda bizi güler yüzle karşıladı. Ayrıca Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş’unda bize verdiği çok güçlü desteğini belirtmek zorundayım. Bunlar bizim çalışma tempomuzu artırıyor. Bize güven veriyorlar. Kent Konseyi’nin gücüne güç katıyor.

İşin doğrusu belediyenin desteği olmaksızın biz hiç bir şey yapamayız. Kent Konseyinin kendine ait hiçbir yerden kuruş geliri yok. Bundan dolayı en başta halkımızın, Vali beyin ve  Belediye başkanımızın sürekli desteklerine ihtiyacımız vardır.

Şehir Postası:  SAYIN BAŞKANIM SİZE ÖZEL BİR SORUM OLACAK; AFYONKARAHİSAR’DA EN ÇOK BEĞENDİĞİNİZ SİYASETÇİ?

­Mehmet ZEYBEK

Şehir Postası: NİÇİN?

Sayın Başkanı 1970 yılından beri yakinen tanırım. Herkesten fazla onu bilirim. Sağlam, aynı zamanda güvenilir, dürüst bir insandır, siyasetçidir. Sadık bir dost ve güvenilir bir arkadaştır. Tam elli yıldır kadim bir dostluğumuz var. İyi günde kötü günde hep beraber olduk. İnandığımız, doğru bildiğimiz HAK yolda yalpalamadan birlikte yürüdük. Aynı şekilde devam ediyoruz.

Şehir Postası:  SİZCE, SAYIN BAŞKANIN EN ÖNEMLİ İCRAATLARI HANGİLERİDİR?

Sayın Mehmet Zeybek kardeşimin, başarılı olduğu bir sürü işi var. Hangi birini sayayım? Bunların en başında halkımızın gönlüne giren, halkımıza büyük değer veren ve onlar için gece gündüz demeden sürekli çalışan bir Belediye başkanı olmasıdır. Müthiş bir çalışma azmi var. Bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjisi, gücü var. Elinden ne geliyorsa gücü neye yetiyorsa sonuna kadar çalışıyor!

Diğer yapmış olduğu büyük işleri sıralayacak olursak:

Bana göre AFRAY her zaman başı çeker. Afyonkarahisar tarihinde ilk defa yapılacak olan devasa bir hizmet. Afyon’un gidişatını değiştirecek, halkımızı her yönden çok rahatlatacak dev bir proje! Keşmekeş trafiği bitecek. Ekonomisi düzelecek. Bu konuda başarılı olacağına yürekten inanıyorum. AFRAY’ı anlatmak o kadar kolay değildir. Allah yardımcısı olsun!

Diğer önemli işi de, bir yılda 50 milyon civarında borç ödenmiş olmasıdır. Burası çok önemli! Bir metre kare arsa, bina, dükkân, araç satmadan, kredi kullanmadan sırf tasarrufa giderek dağ gibi bir borç sıfırlandı, ödenmiş oldu. Artık bu eski borç devri kapandı. Bundan sonra yatırımlar için yol açıldı. Hizmet devri başlıyor. Seçim öncesi söz verdiği her şey bir bir yapılacak inşallah.

Şehir Postası: PEKİ, PEK BAŞARILI OLAMADI DEYEBİLECEĞİNİZ BİR YANI YA DA İŞİ VAR MI?

Sayın Belediye Başkanımızda herkes gibi bir insandır. Hataları, eksikleri ve yanlışları mutlaka vardır. Biz Sayın Başkan’da gördüğümüz yanlışları, eksikleri bizzat kendine uygun bir lisanla söylüyoruz. Hiçbir zaman bu konuda bize kızmaz, asla darılmaz. Bilakis çok memnun olur. Hatta bizim yanlış bildiğimiz ya da yanlış anlamış olduğumuz bir şey varsa; Hiç usanmadan, darılıp gücenmeden doğruları, gerçekleri ne ise bize bir bir anlatır.

Şehir Postası: ŞU ANDA İLİMİZİN EN ÖNEMLİ SORUNU SİZCE NEDİR?

Dün yani daha önceki dönemlerde Afyonkarahisar’ın en büyük sorunu Şehir içi trafik idi!. Bugün de hala en büyük sorunumuz Şehir içi trafiktir. Bu işi de halledecek tek insan Sayın Mehmet Zeybek’tir. AFRAY, Teknolojik Oto Parklar ve nice hazırda olan çözüm projeleri çok yakında faaliyete geçecek. Trafik sorunu da en kısa zamanda buharlaşıp gidecek.

Şehir Postası: SON OLARAK, HALKIMIZA BİR MESAJINIZ VAR MI?

Biz Afyonkarahisar halkımız için çalışıyoruz. Hemşerilerimizin desteği bizim için çok önemlidir. İlimizle ilgili sorun, problem ve önerilerini bize bildirmelerini rica ediyoruz. Ayrıca bizim yapacağımız bütün çalışmaları yakinen takip etmelerini istiyoruz. Böylece birlikte çok güzel işler yapacağımızı düşünüyoruz.

Daha mutlu ve daha huzurlu yarınlarımız için daha çok iş yapma yolunda birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Selam ve sevgilerimle…

 

Afyonkarahisar Kent Konseyi

Afyonkarahisar Kent Konseyi'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Afyonkarahisar Kent Konseyi

Dumlupınar Mahallesi Süleyman Gencer Sokak No:01 Afyonkarahisar/Merkez

Sinorsel Yazılım - Afyonkarahisar Kent Konseyi © Tüm Hakları Saklıdır.