KENT KONSEYİ KADIN VE GEÇLİK BAŞKANINI SEÇTİ

8 Temmuz 2021 Afyonkarahisar Kent Konseyi

Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi Kadınlar Meclisi ve Gençlik Meclisi seçimleri yapıldı. Kadınlar Meclisi’ne Canser Kuzu seçilirken, Gençlik Meclisi’ne ise İbrahim Gürbüz seçildi.

KENT KONSEYİ KADIN VE GENÇLİK MECLİSİ SEÇİMLERİ YAPILDI

Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi, Kadın Meclisi ve Gençlik Meclisi olağan genel kurul toplantılarını gerçekleştirdi. Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen genel kurulda Kadınlar Meclisi Başkanlığı’na Canser Kuzu seçilirken, Gençlik Meclisi Başkanlığı’na İbrahim Gürbüz seçildi.

İlk olarak Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin olağan genel kurulu yapıldı. Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş ve Afyonkarahisar Muhtarlar Derneği Başkanı Suat Uygur’un da katıldığı genel kurulun divan başkanlığını Afyonkarahisar Kent Konseyi Başkanı Şemseddin Yasan yaptı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurul toplantısının açılış konuşmasını Kent Konseyi Başkanı Şemseddin Yasan yaptı. Toplantının hayırlara vesile olmasını temenni ederek konuşmasına başlayan Yasan, Kadın Meclisi Üyelerine Kent Konseyi’nin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Genel Kurulda daha sonra yapılan oylamada Canser Kuzu ve yönetimi Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi Kadınlar Meclisi’ne seçildi.

“HEP BİRLİKTE GÜZEL İŞLER YAPACAĞIZ”

Başkanlığa seçilen Canser Kuzu ise bir teşekkür konuşması yaptı. Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanlığına seçilmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Kuzu, Kent Konseyi Kadınlar Meclisi Üyelerine teşekkür etti. Yeni dönemle birlikte Kent Konseyi Kadın Meclisi’nde çok değerli kadınların görev alacağına dikkat çeken Canser Kuzu,  “Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi’nin kadın ayağı olarak güzel projelere ve çalışmalara imza atacağız inşallah.  Kadınların sosyal-kültürel ve bilimsel gelişme içinde özgür düşünen, hak ve özgürlüklere saygılı, üretken ve eşit haklara sahip bireyler olması yolunda katkı koymayı ve bu amaç doğrultusunda eğitim, araştırma vb. etkinliklerde bulunmayı planlıyoruz. Yaptığımız etkinliklerde şehrin her kesiminden kadınlarımızla ortak çalışmalar yapacağız. Birlikte hareket ettiğimiz sürece daha güzel işler başaracağız” dedi.

“UZLAŞMACI KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRECEĞİZ”

Bu süreçte kadınların, karar alma süreçlerine ve kentsel yaşamın her alanında etkin olarak katılımını sağlayacaklarını söyleyen Canser Kuzu; “Kadınların sorunlarından, gereksinmelerinden ve beklentilerinden yola çıkılarak, bu konularda çözüm önerileri ve projeler üretmek; kadınlarla ilgili bu öneri ve projelerin gerçekleşmesine katkıda bulunmak ve katılmak; kadınların yerel hizmetlerin yürütülmesinde, daha çok sorumluluk üstlenilmesi hedefinin gerçekleştirilmesine yönelik işlevleri yerine getirmek olacaktır.Kadınların, gerek bireysel olarak ve gerekse kadınlarla ilgili kurulmuş olan kuruluş, STK temsilcileri ve kadın sorunları ile ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve gönüllüler yolu ile Kent Konseyinde, dolayısıyla Belediye yönetimine daha etkin olarak katılım ve denetim işlevini yerine getirmelerini sağlayacağız. Kadınlar Meclisi olarak; Afyonkarahisar’da Kent sorunlarını demokratik bir biçimde tartışmak, katılımcı demokrasi ilkelerini yaşama geçirmek ve uzlaşma kültürünü geliştirmek, hemşerilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesini, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının benimsenmesini sağlamak en büyük amacımız olacaktır.

“EKSİKLERİ İFADE ETMEK İLKEMİZ OLACAK”

Aslında halkın en kolay ulaşabildiği yerdir belediye. Kent konseyleri; kent yaşamında kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye

duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan yapılardır.İlimizde bulunan kader mahkumu kadınlarımızda,  huzurevindeki yaşlı kadınlarda bizim hemşerimizdir. Kadınlar olarak dertlerimizle, dertlenelim, sevinçlerimizi paylaşayım, bu şehre ait, fikrim, düşüncem var diyen her kadını dinleyip görüşebiliriz. Bu görüşleri derleyip, toparlayıp, gereken mercilere uygun üsluplarla rapor olarak sunabiliriz. Önce yapıp görmek,  sonra da eksikleri ifade etmek ilkemiz olacaktır.

‘İSTİŞAREYE ÖNEM VERİN

Genel kurulda son konuşmayı Belediye Başkanı Mehmet Zeybek yaptı. Canser Kuzu ve ekibini tebrik etti. Kadınların her alanda çok başarılı olduklarını ve Kent Konseyi Kadınlar Meclisinin de bundan sonra büyük başarılara imza atacağından emin olduğunu söyleyen Başkan Zeybek, Kadınlar Meclisinden gelen her türlü talebi kendileri için bir emir telakki olarak kabul edeceklerini belirtti. Başkan Zeybek, Belediye’yi ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla değil, istişareyle yönettiklerini ifade eden kadın meclisinden de aynı anlayışla çalışmalarını isteyerek  kararları birlik, beraberlik içinde almalarını istedi.

PROJELER ÜRETİN

Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin ardından Gençlik Meclisi Seçimleri de yapıldı. Genel Kurula Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş, Destek Hizmetleri Müdürü Süleyman Kaya, Kent Konseyi Başkanı Şemseddin Yasan ve Gençlik Meclisi Üyeleri katıldı. Yapılan Genel Kurulda Gençlik Meclisi’ne  İbrahim Gürbüz seçildi.  Seçimlerin ardından kısa bir konuşma yapan İbrahim Gürbüz, Afyonkarahisarlı gençler olarak ilimizin kalkınmasına yönelik kapsamlı bir çalışma içerisine gireceklerini söyledi.  Gürbüz, kendilerine destek veren Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Kent Konseyi Üyelerine teşekkür etti.

Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş ise Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı  İbrahim Gürbüz ve Yönetimini tebrik etti. Afyonkarahisar Belediyesi olarak Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nden büyük beklenti içinde olduklarına dikkat çeken Karakuş projeler üretmelerini  söyleyerek Belediye olarak her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Afyonkarahisar Kent Konseyi

Afyonkarahisar Kent Konseyi'ne ait kurumsal bilgilerin, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Afyonkarahisar Kent Konseyi

Dumlupınar Mahallesi Süleyman Gencer Sokak No:01 Afyonkarahisar/Merkez

Sinorsel Yazılım - Afyonkarahisar Kent Konseyi © Tüm Hakları Saklıdır.